neděle 21. června 2009

deset důvodů proč nenávidět opencard - update

update: podle reportérů 168 hodin už projekt opencard stál 733 milionů. to je podle mě dost. zbytečně. a bém by měl ty svoje kecy, že veřejná správa neumí vydělávat, cenzurovat dřív, než je vypustí z huby.

p.s. jsem pyšná, že jsem si opencard nepořídila. a doufám, že to zvládnu do tý doby, než ji někdo (s mozkem) zruší nebo reorganizuje. inu, těšme se alespoň na audit výdajů na marketing a technologie...

1. je to debilní projekt
2. je to drahej projekt
3. okýnko pro prodej kupónů je nyní blokováno okýnkem pro dobíjení opencard (například v holešovicích)
4. u toho okýnka nikdy nikdo není, zato fronta na kupóny je dvojnásobná
5. na zařízení opencard se neustále stojí fronty
6. opencard se nedá zařídit online
7. při dobíjení opencard se nedá platit kartou (například v holešovicích)
8. opencard blokuje dokonce už i knihovny
9. opencard nemá žádnou extra výhodu
10. shrnutí: opencard je totálně k ničemu

k těmto závěrům mě dovedly moje osobní zkušenosti. jaký jsou vaše?

p.s. tohle je důvod, proč nejde opencard zařídit online: "Bohužel alespoň jednou, buď při podání žádosti nebo při vyzvednutí karty, se musíte na kontaktní místo dostavit osobně. Obsluha musí ověřit vaší totožnost, aby nedocházelo ke zneužívání karet vydaných na cizí jméno. "

a proč by jako nemělo stačit převzetí opencard jako doporučený zásilky, u který se adresát musí prokázat občankou? online zlepšováky státních úřadů a jiných zkostnatělých organizací většinou fakt nechápu...

9 komentářů:

Tik řekl(a)...

Jo, takhle si s OpenCard uzivam ja..
http://www.petralenka.info/blog/koment.php?id=1419

raddimm řekl(a)...

btw opencard již lze zařídit online, to máš hodně špatné informace. Je tomu asi týden

brunhilda řekl(a)...

tak především www.opencard.cz má špatný informace, když to tam takhle píše :-)

postman řekl(a)...

Už jsem opencard jako doporučenou zásilku do vlastních rukou dokonce i doručoval :-)

ignac bavlnka řekl(a)...

jeste jeden 11-ty duvod proc si tu blbinu neporizovat

http://2h.bloguje.cz/727715-prazska-represivni-s-r-o-open-card.php

ignac bavlnka řekl(a)...

Dalším, méně viditelným, ale neméně důležitým kamínkem do mozaiky fízlování v podání Pražské represivní je malá plastiková kartička Opencard.


Projekt Opencard začal zpočátku nenápadně. Honosně překřtívaná „karta Pražana" nahrazovala průkazku v městských knihovnách a umožňovala zaplatit parkovné u několika málo terminálů v zónách placeného stání. Není divu, že za dva roky existence o ní téměř nikdo nevěděl a pořídilo si ji pouhých pět tisíc lidí. Pak ale magistrát přišel se zásadním krokem: Opencard natvrdo nahradí v současnosti používané papírové „tramvajenky". Jednoduše řečeno, rozšíří se silou. Každý, kdo využívá dlouhodobé – a tedy cenově zvýhodněné – jízdenky/kupony na městskou hromadnou dopravu, si bude muset Opencard pořídit. Rázem je postaráno o stovky tisíc držitelů a držitelek...
A v čem je tedy problém? Opencard je postavena na technologii bezdrátového čipu RFID, který zrovna neoplývá silným zabezpečením. Když lidé ze sdružení Iuridicum Remedium před časem demonstrovali, že pomocí zařízení za pár stokorun lze z karty na dálku vytáhnout osobní údaje držitelů a držitelek, magistrát nebezpečí hlasitě popíral a bagatelizoval, aby brzy poté potichu zabezpečení přeci jen trochu – byť naprosto nedostatečně – vylepšil (část osobních údajů přestal v čipu na kartě evidovat).
Nebezpečí použití RFID technologie ale spočívá hlavně v tom, že potenciálně umožňuje sledování pohybu držitelů a držitelek Opencard po městě. Magistrát správně uvádí, že takové sledování je v současnosti nemožné – chybí totiž druhá část technologie, dostatečně hustá síť snímačů. Ale nikdo už nezaručí, že do budoucna k instalaci snímačů nedojde. Již bylo oznámeno, že čtečky budou instalovány u příměstských autobusů. V nejbližších letech se navíc chystá (znovu)zavedení turniketů do pražského metra. Čtecí zařízení na Opencard bude dokonce podmínkou jejich zavedení, jak se nechal slyšet ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák, tak i pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner.
Jako jedna z výhod nasazení Opencard bylo přitom prezentováno i přesné sledování cestujících na jednotlivých linkách. Jeden z internetových serverů píšících o problematice to shrnul jednoduše: „sledování jako statistika". O způsobu sledování vytíženosti linek ani o souvislostech propojení Opencard a turniketů v pražském metru se veřejně zatím příliš nemluví. Na to přijde řada zřejmě až poté, co bude karta masově rozšířena.
Že sledování cestujících možné je, přiznává bokem i magistrát: „Právník projektu opencard Martin Řanda [...] ubezpečil, do databází projektu opencard v souladu s požadavky zákona o ochraně osobních údajů bude mít přístup pouze limitovaný okruh osob obsluhujících systém. Údaje z databáze nebudou poskytovány žádným třetím osobám ani státním úřadům, ledaže by poskytnutí takových údajů bylo vyžadováno zákonem, například na žádost orgánů činných v trestním řízení." Je zřejmé, že „orgány" asi nebudou mít zájem o údaj, zda-li má někdo koupený předplacený kupon na MHD... Jak široké jsou pravomoci orgánů činných v trestním řízení nebo třeba tajných služeb a kde všude mohou čmuchat bez povolení soudu, je na jiný článek, každopádně například spád událostí po atentátech z 11. září jasně ukázal, že legislativa je v tomto ohledu velmi pružná.
Spoléhání na oddělení databází s osobními údaji spravovanými magistrátem a údaji o cestování spravovaných Dopravním podnikem (jak to bude třeba se seznamem vypůjčených knih v pražských knihovnách nebo seznamem míst, kde bylo kartou zaplaceno za parkování, nikdo neví) tak nevytváří snad ani iluzi ochrany před špehováním.

Janek řekl(a)...

Páááni... to je ale dlouhej koment. To teda číst nebudu... :-/

Scarysek řekl(a)...

ale mel bys

Anonymní řekl(a)...

S tím špehováním naprosto souhlasím. Jen se podívejte na síť kamer. Jsou jich tisíce. Chtěli mi ukrást auto - nic zvláštního. Parkoval jsem ale pod lampou veřejného osvětlení (tedy na skvěle viditelném místě) a samozřejmě nad tím obrovská kamera. Ze záznamu té kamery se dodatečně podařilo zjistit, že se v tom dva týpkové vrtali přes půl hodiny, nakonec naštěstí neuvrtali. Na můj dotaz mi bylo úředně odpovězeno, že dva civilové sledují záznamy všech kamer a nemohou postihnout všechna místa. Jistě se u toho náááramně dobře spí. Navíc byly záznamy z kamery pro Policii ČR neupotřebitelné!:-) Až zase bude někdo vyprávět, jak tyto kamery pomáhají v prevenci kriminality, musím se hodně hlasitě smát. K tomuto účelu rozhodně neslouží, ani nemohou.