sobota 15. listopadu 2008

grázlové z ck suntimes tours mě štvou čím dál víc

Praha - Do problémů se dostala cestovní kancelář Suntimes Tours. Zhruba 200 klientů této CK podle televize Nova neodjelo na dovolenou do Turecka. Podle Asociace českých cestovních kanceláří má Suntimes Tours problémy od letošního října a její tři majitelé nejsou z zastižení. Není tak nikdo, kdo by vyhlásil úpadek CK, uvedla Nova. Proto zatím nemůže poškozeným klientům pomoci ani pojišťovna.

"V případě, že cestovní kancelář úpadek nevyhlásí a přesto dluží klientům peníze, nezbývá než aby se klienti obrátili na policii nebo na soud," řekl k celé záležitosti mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

CK Suntimes by měla podle televize v pátek kvůli nezaplacenému nájmu vyklízet své pronajaté kanceláře.

"Večer, den před odjezdem na zájezd, mi poslali zprávu, že zájezd do Antálie druhý den ruší. A to bez udání důvodu. Slíbili, že vrátí částku 20.940 korun a ještě k tomu navíc deset procent, ale do dnešního dne nic nepřišlo," uvedl jeden z poškozených klientů.


jenže jeden z těch grázlů (viz výše) k zastižení je a spokojeně si provozuje cestovku Holiday Service (viz obchodní rejstřík). když jsem se ho s vypětím všech sil a nervů v pátek snažila nahnat v kanceláři, aby mi k situaci podal vyjádření, jelikož si myslím, že se zrušeným zájezdem rozhodně má co dělat, nechal se spokojeně zapírat asistentkou a ještě mi zvládl vyhrožovat právníkem. výsledkem bylo vyjádření, že klientům ck suntimes tours nebude podávat žádné informace, a pro jistotu s nimi nebude komunikovat vůbec. no a já ještě můžu čekat nějaký pěkný dopis od právníka. nicméně si myslím, a zatraceně doufám!, že dřív bude pan jednatel ve vězení a ne kouřit dýmku v istanbulu.

naštěstí jsem během celodenního pátrání přišla na kolínský atlety, kteří s ck neodjeli na zájezd a podali trestní oznámení. a moc se s tím pochopitelně nežinýrovali. záležitost je tak už na stole policie, což mě (ano, smějte se jak chcete, ale tentorkát skutečně ano) uklidňuje. dokonce jsem se dotelefonovala až k předsedovi klubu, takže doufám, že mě přijmou mezi podvedené a uchystáme nějakou pěknou žalobu, nebo prostě cokoli, co by mi dalo pocit alespoň minimálního zadostiučinění za zrušenou dovolenou, stres a ztrátu téměř 40 tisíc.

milá na mě byla i kolínská policie a jejich tisková mluvčí (viz níže), která záležitost komunikovala směrem k novinářům. všichni jsou ochotní, kromě těch sprosťáků z ck... silně pochybuju, že se do toho pitomýho turecka ještě budu chtít někdy jet podívat. ať &%*$#P)_&@#)&%_"!

Kolín - Trestním oznámením na cestovní kancelář Suntimes Tours skončilo plánované soustředění kolínských atletů v tureckém letovisku na konci letošního října.

Proč? Tři dny před odletem přišel od cestovky mail oznamující zrušení letu. Vysvětlení chybělo. Klienti si přečetli pouze strohé konstatování. „Na základě rozhodnutí vedení CK Suntimes tours se páteční let do Antalye ruší,“ psalo se v mailu. Nechyběl ani slib, že veškeré peníze za zrušený zájezd s navýšením deseti procent budou podle slov majitele vráceny do konce října. Bohužel, nestalo se.
Máte s CK Suntimes podobné zkušenosti? Svěřte se nám s nimi v diskuzi!

Celkem jednadvacet klientů tak nyní bude bojovat o své finance. Dohromady se jedná o 232 tisíc korun bez desetiprocentního penále. Předseda kolínského atletického oddílu Václav Škvor se na cestovní kancelář rozhodl podat trestní oznámení. „Osobně jsme byli v Praze v sídle cestovní kanceláře toto pondělí. Telefonicky se s nimi spojit nešlo. Po pondělní návštěvě, kdy mi bylo řečeno, že nejsme jediní a že se jedná skoro o padesát lidí, kteří za své peníze nikam nedocestovali, jsme se rozhodli podat na kancelář trestní oznámení pro podvod a zpronevěru,“ popsal.

To potvrdila i mluvčí kolínské policie Petra Čimová. „Případ prověřujeme a provádíme neodkladné úkony. Pravděpodobně ale budeme poté případ postupovat do Prahy, protože se jedná o více poškozených lidí,“ nastínila.
Stížností je více

Podle Asociace cestovních kanceláří jde o jasné porušení zákona. Na cestovní kancelář Suntimes Tours již měli stížností několik.

Je tedy šance získat od cestovky peníze zpět? „Ta šance samozřejmě existuje. Nyní je potřeba, aby klienti neprodleně zavolali pojišťovně s tím, že je podezření na nesolventnost kanceláře, a aby pojišťovna cestovní kancelář prověřila. V případě, že bude vyhlášen úpadek, tak podle zákona odpovědnost automaticky přebírá pojišťovna. Ta má poté šest měsíců na to, aby klientům vyplatila peníze,“ popsal Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (ACČKA).

Nemusí se však jednat o plnou výši. Pojistná částka na danou sezonu se počítá na základě obratu z minulého roku. „Jestliže cestovní kancelář měla v uplynulém roce malý obrat a tento rok měla mnohem větší obrat a zkrachovala by, tak pojišťovna by počítala částku procentuálně z obratu loňského roku. Nemusí tedy stačit pokrýt všechny zkrachované zájezdy z tohoto roku,“ vysvětlil Okamura.

Cestovní kancelář Suntimes Tours je pro případ úpadku pojištěná u pojišťovny Generali. Žádnou stížnost ze strany klienta zmiňované cestovní kanceláře však ještě nezaznamenala. „Monitorujeme, že cestovní kancelář má nějaké problémy. Po případném vyhlášení úpadku pojišťovna okamžitě informuje klienty prostřednictvím webových stránek o dalším postupu. Pak začíná proces vyřizování pojistné události. O klienty, kteří by zůstali v zahraničí se postará asistenční služba pojišťovny. “ uvedla Kateřina Bílá, mluvčí Generali Pojišťovny.

Zarážející je fakt, že zmiňovaná cestovní kancelář stále zájezdy nabízí na internetových stránkách, i když má nesplacené finanční závazky vůči jiným klientům. „Toto už skutečně vypadá na podvodné jednání. Takové jednání absolutně odsuzujeme. Byli bychom snad raději, kdyby taková cestovní kancelář na našem trhu ani nefigurovala,“ uzavřel Okamura.

S kanceláří se spojit prakticky nejde a majitelé jsou v Turecku. Podle našich informací je mnohem více klientů, kteří zaplatili za zájezd a nikam neodjeli. Například známá konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze pro nevidomé.

A jak nakonec dopadli kolínští sportovci, mezi kterými nechyběla ani čerstvá atletická Juniorka roku kladivářka Kateřina Šafránková? Na poslední chvíli si sehnali a zaplatili zájezd na Djerbu, samozřejmě u jiné cestovky. Na jejich kontě však stále chybí bezmála čtvrt milionu korun za zájezd do Turecka, který se nikdy nekonal.


nechávám tu přepis článku z hradeckého deníku pro informace všech ostatních, kteří s tím mají co do činění, chtějí se k žalobě přidat či jakkoli pomoct. nechala jsem vzkazy na všemožných diskuzích, snad se někdo najde...

+ odpověď od kolínských atletů:

"Atleti Kolín, dne 11.11.2008 bylo podáno trestní oznámení, věc byla poslána na pojišťovnu, dále jsem tr.oznámením vyrozuměl jednatele CK Suntimes na emailu ( bsaracoglu@suntimespraha.com) a ted bedeme čekat. Pokud někdo bude mít kontakty na další společníky CK Suntimes můžete je sem napsat předám je policii. Děkuji atleti z Kolína."

Žádné komentáře: