čtvrtek 5. března 2009

buržo víkend v poděbradech

jeden z našich víkendů se tentokrát odehrál v poděbradech. musím konstatovat, že až na faux pas s pětilitrem to byl naprosto ideální výlet. vůbec jsme netušili, že se vedle prahy nachází takovej buržo skvost.

a proč buržo? protože jsme bydleli na zámku a kdybychom chtěli, prakticky jsme se s podzámčí nemuseli hnout. a to je podle mě fér. níže pár bodů, které hrají zopakování tohoto buržo zážitku do karet:

1. cesta

exkluzivní spojení: z hlavního nádraží jede vláček každou hodinu, za pár korun, a ještě to mám pár minut z práce. kromě toho jsem měla dost času na to, abych mohla prozkoumat nové shopping příležitosti přímo na nádraží. slevy v sachsu -> svetřík, knihkupectví (bez slev) -> komiks kuře na švestkách a jako bonus zelený čaj v tamější kavárně (mimochodem, otevřít na nádraží knihkupectví s kavárnou a papírnictvím je nápad přímo geniální. jenom škoda, že kavárna v horním patře má místo zdí síťku, která zimě zrovna moc nebrání). takže slušnej začátek.

2. ubytování

původní záměr byl hotel bellevue tlapák. podle webu to vypadalo jako velice příjemná (rozuměj super poměr cena-výkon) alternativa k nevyzpytatelným penzionům. chyba lávky. cena uvedená na internetu u dvoulůžka byla konfigurována na jedince, nikoli celý pokoj. 2600 za noc? to by museli podávat snídani do postele, a minimálně na zlatym podnosu. stačila ale chvilka v kavárně u kolonády a náhradní řešení bylo na světě. penzion na zámku za 1600.

a nyní malá óda na penzion: jedná se o rodinný podnik s příjemnou atmosférou. pokojíčky lemují zdi zámku, všechno je fungl nové, zrekonstruované tak před rokem, maximálně dvěma, čisťounké a hlavně prostorné! dvoulůžko se tvářilo spíš jako apartmán. nechyběla relativně velká koupelna, skříně, stolky a dokonce gauč. výhled přímo na náměstí, topení regulovatelné a snídaně víceméně volitelná.


3. poděbrady

a abych se vrátila k onomu adorovanému podzámčí: kolem zámečku se totiž nachází všechno, co cestovatel typu kavárenského povaleče potřebuje, a to v okruhu cca 100 metrů (nekecám!): restaurant kovárna, informace, pramen, klub netopýr, tančírna momo, bar tuzex, parkování, přístaviště s vyhlídkovou lodí, divadlo, kino a v podstatě i to náměstí se nám tam vejde (prodejna lázeňských oplatek, cukrárna s pekárnou), no a o kousek dál kolonáda, lázně a vlastně i to nádraží :-)

4. a teď to nejdůležitější: jídlo a rum

jelikož naše výlety nejsou žádné extrémní puťáky, požadavky na kavárny a restaurace jsou dost vysoké. poděbrady ale překonaly naše očekávání. a to výrazně. ne jen kvůli onomu stometrovému okruhu s komplexní nabídkou služeb, ale taky kvůli kvalitě. ať už se jednalo o klub nebo kino, všechno bylo eňo ňuňo.

restaurant kovárna (pod schody k penzionu) je jako jeden z mála uveden v maurerově průvodci grand restaurant. vynikající tatarák, pivo, polívka i obsluha. nebýt příliš výrazných skupinek místňáků, bylo to skvostné posezení. maurer doporučuje thajský biftek, my můžeme doporučit i tatarák, ale pozor, pokud nejste nenažranci, stačí jedna porce pro dva lidi. zase jsme měli velký oči, že...

tančírna momo (na zámeckém nádvoří) je hogo fogo podnik s výrazným posh designem. každý měsíc se prý zavírá, aby se v následujícím měsíci znovu otevřel, ovšem s updatovaným designem. takový modernistický přístup bych očekávala leda tak v new yorku. a co samozřejmě potěší všechny pražáky, kapitán morgan za 40. hehe.

klub netopýr (opět nádvoří) je naprostým protikladem k momu, ale zase bez chybičky. vysloveně příjemný studentský klub ideální na pivo a řízek. přístup psům povolen, fotbálek možný a mezi 11 a 12 happy hours v podobě 1 plus 1 panák zdarma.

do třetice všeho dobrého je vedle zámku bar tuzex s exkluzivní letní zahrádkou a solidním barem. bližší prozkoumání jsme ale bohužel nestihli, víkend byl příliš krátký. vidíme to jako dobrou příležitost na letní radovánky.

o kousek dál (na náměstí) je navíc zajímavě řešené pekařství. jde o franchising merhautova pekařství, ale opět ve velkém stylu. naprosto moderní design, takže posezení u lavazza kávy a zákusku je zážitkem podobně kvalitním jako v luxusní kavárně. je třeba taky znova zopakovat, že obsluha byla opět bezchybná.

zkrátka nějak si nedokážu vybavit nic, co by nám v poděbradech chybělo. už aby bylo léto a mohli jsme se povalovat u poděbradského koupáku a večer zajít na kapitána do tuzexu.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Tedy Brunhilda, je to moc dobré, vlezl jsem na to čirou náhodou, ale kvalita, lehkost pera (vlastně kláversnice), Vy máte dar od Boha!
trantin@email.cz